Nowoczesne technologie mają duży wpływ na konstruowanie nagrzewnic gazowych. Obecnie coraz częściej spotyka się kondensacyjne nagrzewnice gazowe, w których dużą rolę odgrywa automatyczna modulacja płomienia oraz nadmuchu. Przekłada się to na większą wydajność urządzenia, a także na większy komfort jego użytkowania.
Na jakiej zasadzie działają kondensacyjne nagrzewnice gazowe? Ich działanie opiera się na odzyskiwaniu pary wodnej ze spalin powstałych w procesie spalania gazu. W tradycyjnych nagrzewnicach spaliny mieszają się z powietrzem i są wyprowadzane wraz z nim na zewnątrz. W ten sposób przekazują powietrzu nie tylko swoje ciepło, ale i wilgoć. W nagrzewniach kondensacyjnych możemy ją odzyskać.
Uzyskuje się to poprzez zamontowanie w nagrzewnicy wymiennika ciepła, który odpowiada za odzyskiwanie ciepła ze spalin. W efekcie temperatura spalin ulega obniżeniu. W momencie kiedy spada ona poniżej tzw. punktu rosy, zawarta w spalinach para wodna ulega skropleniu. Proces ten określamy jako kondensację pary wodnej.
Wykorzystując proces kondensacji, wykorzystujemy maksymalne możliwości nagrzewnicy. Całe ciepło zawarte w spalinach jest odzyskiwanie, co zdecydowanie podnosi wydajność energetyczną. W przypadku standardowych nagrzewnic straty ciepła powstałe w wyniku wyprowadzania spalin na zewnątrz bez skroplenia pary wodnej znacznie podnoszą koszty ich użytkowania.
Stosowanie kondensacji gazów w nagrzewnicach niesie za sobą szereg zalet. Przede wszystkim pozwala na oszczędzenie energii, a w efekcie gwarantuje szybszy zwrot inwestycji. Technologia kondensacyjna jest korzystna również dla środowiska i samego użytkownika nagrzewnic, ponieważ zapewnia mu większą wygodę. Jednocześnie nagrzewnice kondensacyjne zachowują wszystkie zalety nagrzewnic gazowych.